elektromos-nyakörv-vélemények
Thu, 03 Nov 2022 11:40:04 +0000

A nőstény légy a párosodás után 4-10 nappal a dióburokba tojja petéit, és az 5-10 nap alatt kikelő krémszínű, kifejletten centimétert elérő nagyságú nyűvek kifejlődésük 3-5 hete alatt megeszik a burok belső, lágyabb részét. Akár 20-25 lárva is élhet egy dión. A kifejlett lárvák a talajra hullnak, ott bábozódnak, néhány centiméter mélységben. Így néz ki a dió a lárva kifejlődésének idején. Első nap: a szúrásnyomok látszanak. Negyedik nap: kikeltek a lárvák. Tizedik nap: a lárvák eszik a dióburok belső, lágy részét. Harmincötödik nap: a lárvák kirágják magukat a dióburokból, és a földre hullanak, bábozódni. Dióburok-légy bábok: A bábozódás néhány centiméteres mélységben megy végbe a talajban. A következő évben a kifejlett legyek nagyobb része megismétli az életciklust, kisebb része pedig vár a talajban még 1-2 évet. Nem tévesztendő össze a dióburoklégy fertőzése a xanthomonaszos bakteriózissal, a szél hatására a faághoz dörzsölődő dió barna foltjával, végül a gnomóniás gombabetegséggel se.

ÖMKi - Dióburok-furólégy: védekezési lehetőségek bioban

  1. Így védhető a dió a burokfúrólégy ellen!
  2. Miként védekezhetünk a nyugati dióburok-fúrólégy ellen? | Hobbikert Magazin
  3. Aki már 143 évvel ezelőtt 2020-ról beszélt - PoliPraktika
  4. Simson Klub Magyarország
  5. ÖMKi - Dióburok-furólégy: védekezési lehetőségek bioban
  6. Hogyan védjük meg a nagyra nőtt diófát? - Agrofórum Online
  7. Mentsd meg az idei diótermést! Terjed a gyilkos kór!

Dió buroklégy - Rhagoletis completa Cresson. - Csalomon - A könyvek és a pdf dokumentumok ingyenesek

Védekezzünk a diófúrólégy ellen! | Agrotrend.hu

Ne mulassza el, és jöjjön el a Portfolio Csoport siófoki Agrárszektor Konferenciájára november 30-december 1. között! A dióültetvények eredményességét többek között a termőterület a fajta és a művelési rendszer optimális megválasztása határozza meg, mindezek mellett a hatékony növényvédelem egyre szükségszerűbb. Volt idő, mikor a diót a könnyen termeszthető gyümölcsök között tartották számon. Ma már korántsem olyan egyszerű a termesztése, hiszen számos nehezítő körülmény köztük a nyugati dióburok-fúrólégy is jelentősen befolyásolja a terméseredményeket. A növényvédelmi kihívások ellenére a termőterület dinamikusan növekszik, jelenleg 7130 hektáron termelnek diót. Jön az év egyik legnagyobb agráreseménye! Agrárszektor Konferencia november 28-29-én. Az agrárium legforróbb témái két napban. Gazdák, agrár- és élelmiszeripari vállalkozók, döntéshozók, szakpolitikusok egy helyen és időben, csak a siófoki Agrárszektor Konferencián! ÁTTEKINTÉS ELŐADÓK RÉSZLETES PROGRAM ÁRAK JELENTKEZÉS Termelői tapasztalatok szerint a dió rendkívül érzékeny az időjárás változásaira.

Nyugati dióburok-fúrólégy – Wikipédia

A diófáink veszélyben vannak… - Sipos Gazda

Mentsd meg az idei diótermést! Terjed a gyilkos kór!

Az eddigi európai példák szerint, a faj tömegszaporodása egyelőre nem annyira az ültetvényekhez, hanem inkább a szórványokhoz, a közterületekhez köthető (2009-ben, Bécs kertvárosi részében például tömegszaporodása alakult ki). Terjedésének megakadályozása ezért csak együtt lehetséges. Nagyon fontos, hogy a lárva ne kerüljön a talajba. Ez megakadályozható például a talaj takarásával (fólia, agroszövet, mulcs), továbbá a lehullott zöld burokban lévő terméskezdemények és burokmaradványok megsemmisítésével. A károsító természetes ellenségei egyelőre nem ismertek. Ezért a NÉBIH NTAI által kiadott szükséghelyzeti eseti engedélye lehetővé teszi a kémiai védekezést az alábbi hatóanyag tartalmú készítményekkel: zeta-cipermetrin – Karate Zeon 5 CS, tiakloprid – Calypso 480 SC, acetamiprid – Mospilan 20 SG. Alkalmazásuk jelentősen gyérítheti a kártevők egyedszámát, ha nem is biztosít teljes védelmet a rajzás egyenetlensége miatt. Problémát jelent, hogy a diófák méretéhez igazodva speciális permetezőgép szükséges a kezelések elvégzéséhez.

Eredmények Hogy a 2011. évi dió buroklégygyel kapott eredményeket (1. ábra) kellőképpen értékelhessük a 2. és a 3. ábrán feltüntettük a 2007-ben attraktánssal ellátott, ill. attraktáns nélküli csapdák európai cseresznyelégy, ill. amerikai keleti cseresznyelégy fogási eredményeit (Az európai cseresznyelégy szárnyrajzolatát az 1. kép, az GYÜMÖLCSTERMESZTŐKNEK 1. ábra Dió buroklégy fogások attraktánssal ellátott, ill. anélküli csapdákban és a kártevő rajzása (2011, Muraköz, Horvátország) (Dr. Tóth Miklós) amerikai keleti cseresznyelégy szárnyrajzolatát pedig a 2. kép mutatja. ) Ha ezeket az eredményeket öszszehasonlítjuk, azt látjuk, hogy minden esetben a legyek nagyobb egyedszámban repültek a táplálkozási attraktánssal ellátott csapdák felé, mint a csak színnel csalogatók felé. Ezek az eredmények egyeznek a témában megjelent publikációkban tárgyalt megfigye- 1. kép Európai cseresznyelégy szárnyrajzolata (a jellegzetes ék) 2. kép Amerikai keleti cseresznyelégy szárnyrajzolata (a szárnyszélén lévő rajzolat elágazik) 83 2. ábra Európai cseresznyelégy fogások attraktánssal ellátott, ill. anélküli csapdákban és a kártevő rajzása (2007)(Dr. Tóth Miklós) 3. ábra Amerikai keleti cseresznyelégy fogások attraktánssal ellátott, ill. anélküli csapdákban és a kártevő rajzása (2007) (Dr. Tóth Miklós) lésekkel.

A globális áruforgalommal Európába és hazánkba új kártevők érkeznek. Ez ellen sokat nem tudunk tenni, ezért az előrejelzés és a felderítés egyaránt meghatározó momentuma a védekezésnek. Az új kártevőkön kívül a "régiekkel" is meg kell küzdeni. A diófát permetezni kell, ezt azóta tudjuk, amióta a dióburok-fúrólégy megjelent, és ellepte az egész országot. Szinte minden diófán tönkretette a termést. Ezzel új kihívással kell szembenézniük a diótermesztőknek, és ez a kiskerttulajdonosokra is vonatkozik. Jelen ismereteink szerint növényvédő szeres védekezés nélkül nem lesz a diófákon termés. A dió termését károsító fajok a legérzékenyebb ponton okoznak kárt. Ezek a fajok a dió termésmennyiségében és -minőségében okoznak nagy kárt. Nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) Amerikából származó faj, amely hazánkban sajnos már szinte letarolta a diófákat. Védekezés nélkül 100%-os a termésveszteség. Növényvédő szeres védekezéssel azonban 90% feletti eredményt érhetünk el. Ennek az a feltétele, hogy pontosan tudjuk, hogy a legyek mikor kelnek ki.